#btwcss

Ballakume Elbasani (Receta e gatimit)

Përbërësit
Miell misri ( i bluar imët ) , 8 kokrra vezë ,1 kg sheqe , 500 gr gjalp , pak qumësht (në  recetën origjinale të Elbasanit përdoret pak ujë i përgatitur me hi ) .Përgatitja
Shkrim gjallpin dhe e lëmë 2 deri në 3 minuta që ti bie pak nxehtësia .
Në një enë të madhe bakri  (nëse këni , nëse jo në një enë qelqi )  hedhim shqerin dhe gjalpin e shkirë .
Sheqerin dhe gjalpin i përziejmë me një lugë druri rreth 30 min deri sa të bëhet si shkumë .
Pasi të kemi kryer këtë proçes hedhim vezët një e nga një në të njëtën enë duke i përzier me lugën e drurit ( hedhim vezën e parë e përziejmë 4-5 minuta  , hedhim të dytën e përzziejmë e kështu me rradhë ) .
Hedhin në masën e gjusmë lëvozhge veze ujë i përgatitur me hi por në rast se nuk e përgatisni dot hidhni gjysmë lëvozhge veze qumësht .
Më pas hedhim miellin e misrit ( jo të gjith sasinë menjëherë ) pak nga pak duke e përzier .
E lyejmë tavën me gjalpë  duke hedhur edhe miell .
Brumin e përgatitur e ndajmë në disa pjesë në format që duam dhe i vendosim në tavë .
E fusim tavën në furrë 150 gradë për ti pjekur  për 45 minuta .
Ju bëfshin mirë !
www.TraditaShqiptare.comName

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Ballakume Elbasani (Receta e gatimit)
Ballakume Elbasani (Receta e gatimit)
Tradita Shqiptare Ballakume Elbasani (Receta e gatimit)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYzXkaP00Lem13aRXXw_RbJnzjt7U3Tev0KtFZ131zfyf8Yr7SJAqsvNkOuvlE9SQxY4nEZCas_CJV98WgIjwDlUL0Gsnp55c2iVmFUOvhc-4i4KhSVtFvB-YbZqk9eeA2tiJK7ighrKs/s1600/Ballakume+Elbasani+%2528Receta+e+gatimi%2529+www.TraditaShqiptare.com.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYzXkaP00Lem13aRXXw_RbJnzjt7U3Tev0KtFZ131zfyf8Yr7SJAqsvNkOuvlE9SQxY4nEZCas_CJV98WgIjwDlUL0Gsnp55c2iVmFUOvhc-4i4KhSVtFvB-YbZqk9eeA2tiJK7ighrKs/s72-c/Ballakume+Elbasani+%2528Receta+e+gatimi%2529+www.TraditaShqiptare.com.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2019/03/ballakume-elbasani-receta-e-gatimi.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2019/03/ballakume-elbasani-receta-e-gatimi.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy