#btwcss

Buka e shtëpisë (Receta e gatimit)

Përbërësit 
800 gr miell , tharm buke , 500 ml ujë,kripë , sheqer ,  vaj

Përgatitja
Në një enë hedhim miellin ( 400 gr )dhe 1 lugë gjelle kripë .
Hedhim 1 lugë sheqer ( Lugë e vogël )
Gjithashtu shtojmë në të njëjtën enë 1 lugë gjelle tharm buke .
I përziejmë të gjitha sëbashku .
Më pas hedhim 500 ml ujë të vakët në të njejtën enë .
I shtojmë 1 lugë gjelle vaj .
Shtojmë pak e nga pak sasinë tjetër të miellit duke e përzier .
Vazhdojmë ta pëerziejmë deri sa të bëhet një masë e trashë .
Brumin e përftuar e ngjeshim me duar .
Më pas enën e mbullim me kapak në mënurë qe të mos futet ajër në të .
E lëmë të mbyllur për 2 orë ( kohë që i duhet brumit të vijë ) duke e mbuluar me një mbulesë të trashë që ta ruaj ngrohtësinë e cila i duhet për të ardhur brumi .
Pas 2 orësh e hapim enën enë të cilën kemi brumiin për të vazhduar përgatitjen .
Në tavollinën e gatimit hedhim miell që të mos ngjisi brumi .
Të gjith sasinë e brumit e hedhim në tavolinën që kemi hedhur miellin dhe e ndajmë në 8 pjesë .
E lyejmë të gjithë  tepsinë me vaj në mënurë që të mos ngjisi gjatë pjekjes .
Me anë të duarve dhe millit që kemi në tavolin u japim formën e kulaçëve pjesëve të ndara më parë dhe i vendosim një e nga një në tepsinë e lyer me vaj .
E mbulojmë me një mbulesë për 30 minuta .
Më pas e heqim mbulesën dhe i lagim  nga sipër me ujë  me anë të një furçe gatimi .
Furra duhet të jetë 250 gradë celcius para se ta futim tepsinë në të .
Kur të ketë ketë temperaturë e fusim tepsinë .
Pjekja duhet të zgjas rreth 25 minuta në temperaturë 250 gradë celcius .
Pas 25 minutash është gati .
Ju bëftë mirë !
www.TraditaShqiptare.comName

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Buka e shtëpisë (Receta e gatimit)
Buka e shtëpisë (Receta e gatimit)
Tradita Shqiptare Buka e shtëpisë (Receta e gatimit)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi24kei02ul4XqgjnAPKcLK9SzD6X1gmgL5H733ZgiKSsvPAulaOxA4TdH7yUPHvsTjn_D-2uC1vK74Fe7GARV5P4a1IbnKUu_6KdWZs94xOptz79bOBd58-L3Eu-ILLIv66IR_ZD5nzwI/s1600/49989348_1119603628216884_8899733177833033203_n.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi24kei02ul4XqgjnAPKcLK9SzD6X1gmgL5H733ZgiKSsvPAulaOxA4TdH7yUPHvsTjn_D-2uC1vK74Fe7GARV5P4a1IbnKUu_6KdWZs94xOptz79bOBd58-L3Eu-ILLIv66IR_ZD5nzwI/s72-c/49989348_1119603628216884_8899733177833033203_n.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2019/03/perberesit-1.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2019/03/perberesit-1.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy