#btwcss

Krofne (Receta e gatimit)

Përbërësit 
500 ml qumësht, 1 kg miell, 2 sheqer vanilje, 2 lugë të gjellës vaj, gjysëm luge të vogël krip, 100 gr. sheqer, pak maja buke (7gr.) Ose ndryshe peciva që i thonë në Kosovë.
Përgatitja 
Me pak miell i perziejmë majanë e bukes( peciva), 100 gr.sheqer, 2 heqer vanilje e pak krip. Pastaj shtojmë qumësht të vakët 500 ml, 2 lug vaj, 2 vezë dhe pjesën tjetër të miellit. E perziejmë mirë me anë të një luge druri ose normale deri sa të shkëputet nga luga. Brumin e mbulojmë mirë dhe e lëmë të vijë rreth 30 min ose pak më shumë. Pasi ka ardhur brumi hedhim në tavolinën e punës miell dhe pastaj brumin. E trazojmë me duar dhe me anë të shkopit e hapim pak dmth 1cm të trashë.
Më anë të një gote uji, i marrim formën rrethore dhe i lëmë anash dhe pjesen që mbetet përsëri e bëjmë rrethore. Përsëri i mbulojmë për 30 min. Në një tenxhere i djegim 500 ml vaj. Fillojmë ti pjekim të duken të kafta.
Në fund mund ti hedhim sheqer pluhur. Ose çokollat reçel djath sipas shijes
Ju bëftë mirë 🤗
Gatuar nga : Elsa Torba
www.TraditaShqiptare.com
Name

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Krofne (Receta e gatimit)
Krofne (Receta e gatimit)
Tradita Shqiptare Krofne (Receta e gatimit)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqrr4KIJX1bxGC5kRKHDczgJDGHqXRP_rGiHxQA6OFT887eF_3ugyzDuhbcAOFtbgE2RFVkF0NxlyQ-BDsGN26ebii9PW4Kl9hyphenhyphenL4cPLMemkoeo_tNALndp5d1ClFCu1moqGBovT-NVTY/s1600/krofne+tadit+e+kosoves+tradita+shqiptare++traditashqiptare.com.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqrr4KIJX1bxGC5kRKHDczgJDGHqXRP_rGiHxQA6OFT887eF_3ugyzDuhbcAOFtbgE2RFVkF0NxlyQ-BDsGN26ebii9PW4Kl9hyphenhyphenL4cPLMemkoeo_tNALndp5d1ClFCu1moqGBovT-NVTY/s72-c/krofne+tadit+e+kosoves+tradita+shqiptare++traditashqiptare.com.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2019/04/krofne-receta-e-gatimit.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2019/04/krofne-receta-e-gatimit.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy