#btwcss

Receta e gurabijave

Përbërësit

1 gotë kos
2 vezë
1 gotë sheqer
Gjysëm luge sodë
700 Gram miell
1 gotë gjalp të shkrirë

Përgatitja
Në një enë heshim 1 gotë kos dhe gjysmëm luge sodë .
I përziejmë sëbashku .
Pasi i kemi përzier hedhim në të edhe 2 vezë dhe 1 gotë sheqer .
Gjithashtu shtojmë 1 gotë gjalp të shkrirë .
I përziejmë sëbashku .
Pasi i kemi përzier hedhim në të njejtën enë miellin pak nga pak .
E përziejmë me duar dhe ngjeshim deri sa të mblidhet masa e brumit .
Brumin e ndajmë në copa  dhe meë anë të duarve  i rrumbullakosim dhe i bëjmë si topa të vegjël .
Topat e vegjël të brumit i bëjmë me sheqer ( Në një enë ku kemi hedhur shqer i rrotullojmë që të kapet shqeri në brumë ).
Marrim një tepsi dhe e lyejmë me vaj ose gjalp .
I hedh topat e vegjël të brumit në tepsi ( Nëse dëshhironi mund ti bëni edhe me forma të ndryshme ) .
E futim tepsinë ne furrë në temperaturë 200 Gradë për 25 minuta .

Ju bëftë mirë !
www.TraditaShqiptare.com


Name

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Receta e gurabijave
Receta e gurabijave
Tradita Shqiptare Receta e gurabijave
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEinQZmmG56wPBNS8NwW_HuO9kPIjb5faqO8HOuSQ8c-8s-SczRQl195d10eGRYLhB_dBQRxvK0q-VkxuF9WlB32Wj_qb8Mxw9ACic8_owyBPteqz5CsBCnbttnn2sR4MKMESJQmTjIIJT0/s320/Gurabija.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEinQZmmG56wPBNS8NwW_HuO9kPIjb5faqO8HOuSQ8c-8s-SczRQl195d10eGRYLhB_dBQRxvK0q-VkxuF9WlB32Wj_qb8Mxw9ACic8_owyBPteqz5CsBCnbttnn2sR4MKMESJQmTjIIJT0/s72-c/Gurabija.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2019/12/receta-e-gurabijave.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2019/12/receta-e-gurabijave.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy