#btwcss

Tespishte (Receta)

Përbërësit

200 Gram gjalp
400 ml qumësht
 200 ml vaj
1 lugë sodë
550 gram miell
2 vezë
100 gram arra ( Të bluara )
700 gram sheqer
300 ml ujë
1 bustinë sheqer vanilje
1 limon


Përgatitja
E ndezim vatren e sobës dhe vendosim një tigan të gjërë .
Në tigan 200 gram gjalp dhe fillojmë ta shkrijmë atë .
Gjatë shkrirjes së gjalpit hedhim edhe 400 ml qumësht .
Gjithashtu shtojmë 200 ml vaj .
Pasi të shkrihet e gjith masa në tigan hedhim edhe një lugë sodë ( Lugë e mesme ) .
Pasi të jetë bërë shkrirja e plotë hedhim miellin .
Miellin e hedhim ngadalë ( duke e hedhur , duke e përzier ) .
Pasi formohet masa e qullit vazhdojmë skuqjen për 20 minuta duke e përzier vazhdimisht .
Pasi bëjmë skuqjen e hedhim në një enë tjetër dhe e lëm të ftohet pë 20 minuta .
Pasi të jetë ftohur shtojmë në të edhe 2 vezë edhe 100 gram arra të bluara .
Të gjitha sëbashku i ngjeshim për pak minuta me duar .
Pastaj marrim tepsinë dhe e luejmë me gajlp .
Hedhim në tepsi të gjith masën e përgatitur duke e shtruar në të gjithë tepsinë duke e ngjeshur në të .
Më pas i japim formë tepsishtes duke e prerë me thikë ( formën e prerjes shikoje në foto ) .
Gjithashtu i japim format e dëshiruara edhe me anë të pirurit .
Para se ta fusim në furrë ajo duhet të jetë e nxehtë ne temperaturë 170 gradë .
E fusim në furrë dhe e lëmë 1 orë të piqet .

Përgatitja e shërbetit 
Në një enë hedhim 700 gram sheqer dhe 300 ml ujë .
Shtojmë gjithashtu 1 bustinë sheqer vanilje dhe shtydhim gjithashtu në të 1 limon (i përziejmë tëgjitha sëbashku ) .
Enën ku kemi përzier hërbetin e vendosim në vatër që të ziej dhe të shkrihet mirë sheqeri për 15 minuta .
Më  pas e nxjerrim tepsishten nga furra dhe i hedhim shërbetin ( Shërbeti duhet të jetë i ngrohtë por jo shumë i nxehtë ) .
Më pas e lëmë të pushojë për 2 orë .
Pas 2 orësh e ka përthithur shërbetin dhe është gati .

Ju bëftë mirë !
www.TraditaShqiptare.com
Name

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Tespishte (Receta)
Tespishte (Receta)
Tradita Shqiptare Tepsishte (Receta)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqbDx2U5TDrJehI2oqJwG9UrmCWu85Ol7-j86jKuhZ-C5OLLP1bkszVUTGIZtoaoWMQesemUmbDszLjuS6EFGdd9N4Cr14znRNrCCcuopN4tuvpNe5MTejF4am2znq6fH778SerA2GTcM/s320/34684363_488347244929144_4184019305672736768_n.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqbDx2U5TDrJehI2oqJwG9UrmCWu85Ol7-j86jKuhZ-C5OLLP1bkszVUTGIZtoaoWMQesemUmbDszLjuS6EFGdd9N4Cr14znRNrCCcuopN4tuvpNe5MTejF4am2znq6fH778SerA2GTcM/s72-c/34684363_488347244929144_4184019305672736768_n.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2019/12/view-this-post-on-instagram-sa-ju.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2019/12/view-this-post-on-instagram-sa-ju.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy