#btwcss

BukëvalePërbërësit
Bukë
Sheqer 50 gram
Gjalp 50 gram
Kanellë ( Në lugë çaji )
Kripë ( Një maje luge )

Përgatitja 
Bukën e marrim dhe e thërmojmë me duar në mënyrë që të bëhet e imët .
E ndezim vatrën me flakë të lehtë dhe në një tigan hedhim gjalpin ( 50 gram ) .
Sapo të shkrijmë në tigan hedhim buën e thërmuar .
Vatra duhet të ketë zjarr të ulët që të mos digjet buka .
Vazhdojmë ta përziejmë me lugë druri gjatë gjith kohës deri sa buka ta përthithi gjithë yndyrën e gjalpit .
Vazhdojmë ta përziejmë deri sa të marri ngjyrën e arrës .
Hedhim pak kripë me sa të kapin gishtat e dorës ose një maje luge dhe e përziejmë pak .
Tani është momenti të shtojmë sheqerin ( 50 gram ) .
Duhet të dimë se masa e sheqerit dhe gjalpit është e njëtë ( në rastin tonë 50 gram sheqer dhe 50 gram gjalp ) .
E përziejmë deri sa sheqeri të marri gjyrën e bukës .
Hedhim kanellën ( një lugë çaji ) dhe e përziejmë pak .
Tani është gati ta shërbeni .

Ju bëftë mirë !

www.TraditaShqiptare.com


Name

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Bukëvale
Bukëvale
Tradita Shqiptare Bukëvale
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgs-34J3Fgq25Okq97LLxNauiB9F4RynFj5sklwYCvZob7pDBX61M75DLrEqmRSJ072nptEx5qOvpzhrL0JC9xbvv0qeHlORVDmzdP14XOvZDR6k0fDdEcsG4WWgfvl1ACZlG93sxKGf_k/s1600/Bukevale+.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgs-34J3Fgq25Okq97LLxNauiB9F4RynFj5sklwYCvZob7pDBX61M75DLrEqmRSJ072nptEx5qOvpzhrL0JC9xbvv0qeHlORVDmzdP14XOvZDR6k0fDdEcsG4WWgfvl1ACZlG93sxKGf_k/s72-c/Bukevale+.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2020/03/bukevale.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2020/03/bukevale.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy