#btwcss

Kulaç fshati (Receta)
Përbërësit
MIell 500 gram
Kos ( 1 gotë )
Kripë ( gjysëm luge gjelle)
Gjalp
Vezë (1 e verdhë veze)
Qumësht ( 2 lugë)
Maja
Sodë buke

Përgatitja
Në fillim e sitim miellin .
 Hedhim miellin e situr në një enë dhe në mes bëjmë një gropë në të cilën hedhim kosin .
duhet të kemi parasysh që duhet të hedhim tre çerekun e kosit jo të gjithin .
E përziejmë kosin me miellin .
Pastaj hedhimë në të një lugë sodë ( lugë kafeje ) gjithashtu edhe pak maja ( fryrës për receta të kripura ).
I perziejmë sëbashku duke i shtuar edhe pjesen e mbetur të kosit .
Fillojmë ta punojmë brumin me duar . Duhet të kemi parasyshë që brumi pë kuleçë eshtë pak më i fortë se ai që bëjmë për byrekë .
(Vetëm nëse lagështia që i jep kosi nuk është e mjaftueshme mund ti shtoni edhe ujë ).
Hedhim kripën (gjysëm luge gjelle) .
Dhe vazhdojmë ta ngjeshim me duar brumin .
E ngjeshim për disa minuta deri sa të bëhet një masë e fortë .
I japim me duar formën e kulaçit .
Marrim 1 të verdhë veze e hedhim në një enë dhe gjithashtu në të shtojmë dhe 2 kugë qumësht .
I përziejmë sëbashku vezën dhe qumështin .
E ndezim furrën në temperaturë 170 gradë që të jetë e ngrohtë kur ta fusim kulaçin .
Ndërkohë e lyejmë kulaçin me furçë  në pjesën e sipërme të tij me vezën dhe qumështin që pergatitëm .
Tepsinë e lyejmë me gjalp .
E vendosim kulaçin në tepsi dhe e fusim në furrë .
E lëmë në furrë deri sa të shikoni që është pjekur .

Ju bëftë mirë !
www.TraditaShqiptare.com
Name

Embelsira,9,Histori,1,pije,1,Receta,11,Te huaja,1,Te pereferuara,14,TraditaShqiptare.com,17,
ltr
item
Tradita Shqiptare: Kulaç fshati (Receta)
Kulaç fshati (Receta)
Tradita Shqiptare Kulaç fshati (Receta)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxnvlB_MzuAc6nUmmYpohCsbGU8aaihnWBBXhl_LcYzplFfItmL6eFN3LacUpKQyDl3nqG1Ge18jrFETaowjHT-dZqkzylz7vZ8wf5w44jgkTIHSd4InhJ84Cpve4H6ldu7Qwa4COUxgM/s1600/Kula%25C3%25A7+fshati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxnvlB_MzuAc6nUmmYpohCsbGU8aaihnWBBXhl_LcYzplFfItmL6eFN3LacUpKQyDl3nqG1Ge18jrFETaowjHT-dZqkzylz7vZ8wf5w44jgkTIHSd4InhJ84Cpve4H6ldu7Qwa4COUxgM/s72-c/Kula%25C3%25A7+fshati.jpg
Tradita Shqiptare
http://www.traditashqiptare.com/2020/03/kulac-fshati-receta-e-gatimit.html
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/
http://www.traditashqiptare.com/2020/03/kulac-fshati-receta-e-gatimit.html
true
3352627784955017206
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts TË TJERA Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy